tourist-duffel
Bagaż

Pakujemy się w miękkie worki lub torby, po rozpakowaniu się torbę zwijamy i chowamy w szafie lub pod koją. Unikamy walizek i plecaków ze stelażem – bagażu takiego nie będzie gdzie schować na jachcie, a postawione w kabinie zajmują dużo miejsca i ograniczają swobodę ruchów.

Elektronika

Sprzęt elektroniczny zabezpiecz od wody, na jachcie mamy instalację 12V (ładowarki typu samochodowego). Gdy pływamy na żaglach zasób prądu jest ograniczony więc dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju powerbanki.

Zasilanie 230V podłączamy jedynie stojąc w porcie, wtedy można naładować bardziej prądożerne urządzenia.

Nie zapomnij aparatu fotograficznego aby uwiecznić najciekawsze momenty i wymienić się zdjęciami z innymi członkami załogi.

Do pracy na pokładzie po zmroku przyda się dobrej jakości czołówka.

Okulary

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe – weź ze sobą odpowiedni ich zapas na cały rejs.

Jeśli nosisz okulary korekcyjne pamiętaj, aby wziąć drugą parę jako zapasowe. Zdarza się, że okulary spadają z głowy i toną w morzu. Możesz zabezpieczyć swoje okulary zakładając do nich specjalny pasek.

Śpiwór

Jeśli łatwo marzniesz warto zabrać ze sobą śpiwór, nie musi być to model przystosowany do mrozów, na jachcie mamy ogrzewanie, jednak w chłodniejszym klimacie dodatkowa izolacja termiczna może okazać się bardzo przydatna.

Rękawiczki

Rękawiczki nie są konieczne, ale bardzo przydają się przy pracy z linami czy odbijaczami. Najlepsze będą dobre rękawiczki żeglarskie wyposażone w warstwę ułatwiającą utrzymanie liny i zapobiegającą przetarciom. Jeśli nie masz takich rękawiczek sprawdzić się mogą również rękawiczki na siłownie czy rower.
Na zimnych wodach znakomicie sprawdzają się rękawice żeglarskie wykonane z neoprenu chroniące przed chłodem i wodą.

Ubrania

Ubrania przygotuj w zależności od regionu w jakim będziesz żeglować, koniecznie weź pod uwagę różne warianty pogody. Na pewno przyda się kurtka lub bluza chroniąca przed wiatrem (windstopper lub softshell), na morzu wiatr potrafi dać się we znaki.

W cieplejsze regiony zaopatrz się w lekkie ubrania, ale zadbaj o możliwość zakrycia ramion długim rękawem, nie zapomnij zabrać cieplejszej bluzy.

Na chłodniejszych wodach noce potrafią być naprawdę chłodne, nie zapomnij o rękawiczkach i ciepłej czapce. Warto też zabrać ze sobą polar.

Nie zapomnij o zapasie czystej bielizny, w czasie rejsu raczej nie będzie możliwości urządzenia prania.

Sztormiak

Na zimniejszych wodach nieodzowna jest wodoodporna kurtka i spodnie. Szczególnie istotne jest to na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku. Jeśli to Twoja pierwsza przygoda z żeglarstwem i nie wiesz czy będziesz pływać częściej – wystarczy podstawowy komplet z jednej z sieci tanich sklepów sportowych. Jeśli chcesz spędzać na wodzie dużo czasu – zakup bardziej profesjonalnego sztormiaka będzie trafną inwestycją na lata, możesz w tym wypadku skorzystać ze specjalnego rabatu jaki nasz partner – firma Henri Lloyd przygotowała dla uczestników naszej wyprawy.

Obuwie

Na jacht zabieramy sportowe buty o miękkiej podeszwie nie brudzącej podłoża. Obuwie na jachcie musi zawsze trzymać się stopy, nie korzystamy z klapek czy japonek, w cieplejszym klimacie przydadzą się sandały. Warto zadbać o to, by obuwie chroniło palce stóp. Na chłodniejsze wody warto pamiętać o kaloszach lub wodoodpornych wysokich butach z goretexu, w czasie żeglugi woda potrafi solidnie ochlapać siedzących w kokpicie a stanie na pokładzie w mokrych butach nie należy do przyjemności.

Dokumenty

Pamiętaj, aby wziąć ze sobą dowód osobisty, a przy etapach odbywających się poza Unią Europejską również paszport!

Istotne jest, by paszport był ważny przez co najmniej 6 miesięcy. Bardzo przydatnym dokumentem jest zaświadczenie o ubezpieczeniu – np. karta EKUZ ważna w krajach UE. Kartę można wyrobić w ciągu jednej wizyty w siedzibie NFZ. Przy podróżach poza granice UE warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia.

Leki

Jeśli przyjmujesz leki pamiętaj, aby wziąć ze sobą ich zapas. Dotarcie do apteki lub lekarza może być na morzu bardzo utrudnione. Pamiętaj, aby poinformować kapitana o przyjmowanych stale lekach jeszcze przed rejsem.

Ochrona

Na wodzie słońce daje się we znaki nawet trzy razy szybciej niż na lądzie. Nie zapomnij o kremie z filtrem UV, najlepiej SPF 30 lub 50. Krem przydaje się nawet poza sezonem letnim. Dla ochrony oczu zabierz ciemne okulary (najlepiej polaryzacyjne). Bez względu na region pływania zabierz czapkę, chustę na głowę lub kapelusz.

Kosmetyki

Zabierz ze  sobą kosmetyki, z których korzystasz na codzień, jeśli czegoś zapomnisz – nie będzie problemu z dokupieniem kosmetyków w lokalnych sklepach. Zabierz również swój ręcznik, na jachcie znakomicie sprawdzają się szybkoschnące ręczniki z mikrofibry.

Instrumenty

Jeśli grasz na jakimś instrumencie i jesteś w stanie zabrać go ze sobą – jak najbardziej warto. Wspólne śpiewanie przy gitarze wspomina się bardzo długo.