crew-working-crop
Najczęstsze pytania
Czy konieczne jest doświadczenie żeglarskie?

Doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane. Wszelkie informacje na temat bezpieczeństwa na pokładzie czy obsługi wszelkich urządzeń przekaże kapitan podczas krótkiego szkolenia przed wypłynięciem w morze. Mile widziana jest chęć i zapał do nauki.

Czy muszę umieć pływać?

Umiejętność pływania nie jest absolutnie konieczna. W złych warunkach pogodowych oraz po zmroku członkowie załogi pracujący na pokładzie zakładają kamizelkę ochronno-ratunkową i przypinają się do stałych elementów jachtu za pomocą szelek bezpieczeństwa. Jedną z podstawowych zasad żeglarstwa morskiego jest “nie wypadamy z jachtu”.

Na ciepłych wodach w dobrych warunkach pogodowych osoby potrafiące pływać będą mogły zażyć kąpieli. Nasz jacht jest wyposażony w specjalną opuszczaną platformę na rufie, która umożliwia wygodne wejście do wody i powrót na pokład.

Czy po rejsie dostanę opinię? Ile czasu będziemy żeglować?

Każdy z uczestników po zakończeniu rejsu otrzyma opinię z rejsu uznawaną przez PZŻ. Opinia ta pozwala ubiegać się o wyższe stopnie żeglarskie. Minimalna przewidywana ilość godzin zaliczanych do stażu podana jest przy opisach poszczególnych etapów.

Czy na jachcie jest dostęp do Internetu?

Na jachcie nie ma łącza satelitarnego, ale ponieważ nie płyniemy na drugą stronę Atlantyku nawet podczas żeglugi często dostępny jest sygnał sieci GSM, co przy darmowym roamingu w Unii Europejskiej umożliwia swobodne i komfortowe korzystanie z Internetu. Podczas postoju w marinach dostępny jest często również sygnał WiFi.

Jakie ubezpieczenia warto wykupić?

Uczestnikom naszych rejsów w UE sugerujemy wykupienie dwóch opcjonalnych ubezpieczeń:

  • Żeglarskiego ubezpieczenia NNW, zawierającego między innymi ubezpieczenie kosztów ratownictwa morskiego (ale niezawierającego kosztów leczenia – pokrywanych w UE na podstawie karty EKUZ)
  • Ubezpieczenia kaucji gwarancyjnej, zabezpieczającego załogę przed nadmiernymi opłatami w wypadku powstania uszkodzeń na jachcie.

Oba te ubezpieczenia można wygodnie i prosto nabyć za naszym pośrednictwem.

Przy rejsach poza UE sugerujemy również nabycie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego pokrywającego koszty ewentualnego leczenia.

Czy mogę przyjechać sam/a?

Większość uczestników naszych wypraw przyjeżdża w pojedynkę. Zdarzają się większe grupy, ale nie jest to zbyt częste. Nie martw się jeśli chcesz przyjechać bez osoby towarzyszącej. Na naszej wyprawie poznasz ciekawych ludzi, czasem na czas rejsu, a czasem na długie lata. Żeglarskie wyprawy sprzyjają integracji!

Czy mogę otrzymać fakturę?

Tak, oczywiście. Wystarczy zgłosić taką prośbę i podać nam dane do jej wystawienia.

Czy na jachcie mogę palić?

Jacht jest objęty ścisłym zakazem palenia tytoniu. Jeśli używasz papierosów elektronicznych – nie stanowi to problemu o ile nie przeszkadza to w codziennym funkcjonowaniu i pracy na jachcie.

Czy na jachcie mogę pić alkohol?

W trakcie żeglugi na jachcie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Gdy dopłyniemy do portu i bezpiecznie przycumujemy, można napić się alkoholu w sposób odpowiedzialny i z  umiarem – przed wypłynięciem wszyscy członkowie załogi muszą być trzeźwi.

Czy organizujemy / kupujemy bilety lotnicze?

Nie, ale możemy poradzić jaką trasą warto lecieć i pomóc oszacować koszty (polecamy również stronę skyscanner.pl)

Nigdy nie byłem/am na łódce i nie wiem czy sobie poradzę.

Pływaliśmy z dziećmi, z osobami niepełnosprawnymi, z osobami które łódkę widziały po raz pierwszy na oczy ? Część z tych osób szkoli się teraz do otrzymania patentu żeglarskiego.

Czy rejsy są na wodach pływowych?

Wszystkie etapy kwalifikują się według ustaleń PZŻ jako pływowe.

Czy pływamy także w nocy?

Trasy ustalone są tak, żeby nie trzeba było płynąć „za wszelką cenę”, mają również zapasy czasowe. Jeśli z jakichś powodów będziemy musieli /chcieli, w którymś porcie zostać dłużej, możemy przepłynąć część trasy nocą.

Czy będę mógł/ mogła sterować jachtem, nauczyć się czegoś?

Oczywiście, Kapitan lubi dzielić się wiedzą ?

Nie wiem czy mam chorobę morską.

Weź na pokład Aviomarin, staraj się więcej przebywać na pokładzie niż pod nim a wszystko będzie dobrze.

Jestem vege/ halal/ bezgluten etc.

Powiedz jakie masz ograniczenia żywieniowe – dostosujemy zakupy tak, żebyś miał/a co jeść na pokładzie ?

Z kim będę w kajucie?

Jeśli jedziesz z kimś znajomym lub z partnerem dostaniecie wspólną kajutę. Jeśli jedziesz sam/a, przydzielimy Ci kajutę z innym członkiem załogi tej samej płci (lub potencjalnie miejsce w piętrowej kajucie jeśli ilość m/k będzie nieparzysta)

Chcę pływać na „ciepłych etapach”

Proponujemy etapy: Teneryfa – Lanzarotte, Lanzarotte – Gibraltar, Gibraltar – Porto

Chcę pływać na „wymagających, żeglarskich etapach”

Proponujemy: Porto – Brest (zatoka Biskajska), Brest – Amsterdam (kanał La Manche, morze północne), Amsterdam – Gdynia (morze północne, kanał kiloński, Bałtyk)

Pływacie na żaglach czy na silniku?

Kiedy to tylko możliwe pływamy na żaglach, żaglówka to bardzo kiepska motorówka. Gdyby celem było pływanie na silniku płynęlibyśmy innym jachtem.

Chce pojechać na więcej niż jeden etap, czy to możliwe?

Tak, oczywiście ?

Czy jak pojadę na całość wyprawy mogę dostać jakiś rabat?

Tak, skontaktuj się z nami.

Czy mogę płacić w ratach?

Tak, przez system płatności online możemy umożliwić Ci płatność ratalną – daj nam znać na jaki etap chcesz płynąć – znajdziemy rozwiązanie.

Czy możecie zorganizować rejs w dowolne miejsce?

Tak, jeśli znajdziesz minimum 6 osób.

Czy możliwe jest szkolenie żeglarskie?

Kapitan nie jest certyfikowanym instruktorem żeglarstwa / egzaminatorem, wiec egzaminu na patent nie zrobi, ale z chęcią przekaże Ci wiedzę niezbędną do otrzymania patentu. Na pokładzie ma nawet odpowiednią literaturę do poczytania.

Ile godzin tygodniowo można „wypływać”?

Około 75-100h / tydzień.

Dlaczego tak drogo? ?

Pływamy dużą 50ft/15.5 metra dobrze wyposażoną łódką, na której mamy rzeczy których normalnie na łódkach czarterowych nie ma (dodatkowe żagle, dryfkotwa, nożyce do want, zapasowe liny, osprzęt, mnóstwo innych drobiazgów). Łódka jest przeserwisowana przed wyprawą łącznie z wyciągnięciem jej z wody. To generuje koszty, ale znacznie podnosi bezpieczeństwo, nie rezygnujemy z bezpieczeństwa w imię oszczędzania paru euro. Duże łódki są również ZNACZNIE bezpieczniejsze w złych warunkach pogodowych.

Czy można zabrać dzieci?

W zależności od etapu i wieku, nastolatki – tak.

Kiedy muszę zapłacić?

100% przy rezerwacji miejsca.

Powiedz o nas znajomym